18 MART

Deliilyas Belediye Başkanı Hayati Akbulut, “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yılı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Değerli Hemşerilerim

Çanakkale Boğazı yalnız 101 yıl önce yaşanmış Çanakkale Savaşlarında değil, tarih boyunca emperyal düşlerine kavuşmak arzusuyla yanıp tutuşan pek çoklarının suya düşen hayallerinin adresi olmuştur.

İşte bu nedenle bizler barışı çok iyi bilir, çok iyi tanırız savaştan ötürü.

Vatanları için savaşmak üzere evlerinden, sevdiklerinden, uzak ülkelerinden çıkıp gelip canlarını veren; Türk'ün, Avustralyalı'nın, Yeni Zelandalı'nın, İngiliz'in, Fransız'ın, Hintli'nin ortak vatanıdır Çanakkale..

Ve Mustafa Kemal ATATÜRK' ün, savaşın ardından oğullarına kavuşamayan analara "Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır" diye seslenerek teselli verdiği, bir yüce gönüllülüğün izahıdır Çanakkale..

"3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazında meydana gelen deniz savaşlarıyla, Gelibolu Yarımadası'nda 25 Nisan 1915 ve 8-9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, tarihimizin en önemli zaferlerinden biri olmuştur.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, özgür ve bağımsız bir vatan için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum.

Hayati Akbulut

Deliilyas Belediye Başkanı