Mahallemizin Genel Bilgileri

Başören mahallemiz hakkındaki genel bilgiler

 

NÜFUS

200

İLKÖĞRETİM OKULU

VAR

İÇME SUYU DURUMU

VAR

KANALİZASYON DURUMU

YOK

 


Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi olmamakla birlikte Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarındaki (1923-1950 arası) Tapu, senet ve benzeri kayıtlarda köyün ismi Başveren ve zaman zaman Başviran olarak geçmektedir. Yaygın bir rivayete göre Başören Köyünün yeri daha önceleri birkaç defa yerleşim yeri olarak kullanıldığı için bu ismi aldığı söylenir. Başören köyünün yerleşim birimi olarak kullanılması Hititlere kadar dayanır. O zamanlar SARİSSA olarak bilinen ve şimdi halk diliyle KUŞAKLI olarak bilinen SARİSSA HİTİTLERİN başkenti Hattuşaş'tan sonra gelen ikinci büyük yerleşim yeridir. Hithit Kralı SARİSSA ya gelir ve orada bulunmakta olan SUPPİTASSU gölünde adak adarmış.

SUPPİTASSU, köyün güneyindeki Kormaç Dağının zirvesinde yer alan yapay bir göldür. Gölün Rakımı ortalama 1900 metre civarıdır.

Köyde yaşayanların çoğu veya tamamı Deliilyas Kasabasından göçenlerden oluşur.

Kültür
Köyün kültürü tipik bir Orta Anadolu kültürü özelliğini taşır. Giyim kuşamda köye has bir özellik görülmez. Köyde kültürel öğelerden en dikkat çekeni köyün düğünleri olarak gösterilebilir. Bu düğünler 4 gün boyunca devam eder. İlk güne bayrak kaldırma, ikinci güne kız oynatma, 3. güne kına yakma ve 4. güne gelin alma denir. Bu 4 gün genellikle renkli görüntülere sahne olur. Düğünün son günü davet edilen bütün kişilere yemek verilir. Davete gelenler "Saçı" adı verilen hediyeyi (genellikle para, altın vs) düğün sahibine verir. Saçının amacı düğün sahibine düğün harcamaları için yardımda bulunmaktır.

Köyde eğitime verilen önem çok düşük olmakla birlikte köyün bütün çocukları ilköğretim mezunudur. Lise ve üniversite mezunu olanlar da mevcuttur. Köyden öğretmen, öğretim görevlisi, mühendis, polis vs. gibi ünvana sahip kişiler de çıkmıştır.

Köyün yemeklerinde bulgur ön plana çıkmaktadır. Bulgur pilavı, içli köfte, düğürcük (yörelere göre düğülcek de denir) çorbası, erişte, hamur işi olarak kurze ve mantı, yeşil mercimek ve unla yapılan herle çorbası, yayla çorbası (yoğurt çorbası da denir) genellikle başlıca yemekler arasında sayılır. Mevsime göre sebze yemekleri de olmakla birlikte kültürel öğeler arasında zikretmek yanlış olur.

Coğrafya
Sivas iline 67 km, Altınyayla ilçesine 19 km uzaklıktadır. Geniş bir düzlükte yer alan köyün güneyinde Kormaç dağları bulunmaktadır. Köyde göl ve gölet yer almadığı için arazi kuraktır. Yağış miktarı düşük olan köyde yılın 365 günü neredeyse rüzgar -özellikle poyraz- hiç eksik olmamaktadır. Köyün rakımı 1600 metre civarındadır. Rakım ve karasallığa bağlı olarak gece gündüz arasındaki sıcaklık farklılıkları yüksektir.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007-200
2000-378
1997-361

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ve hayvancılıkla tam bir geçim elde edemeyen nüfusun yarıya yakını 1980'lerden sonra çeşitli illere (İstanbul, Kayseri, Antalya, Ankara, Sivas vs.) göç etmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İSMET ÇELİK
2004 - ENVER ÇELİK
1999 - HÜSEYİN BORAN
1994 - HÜSEYİN BORAN
1989 - HÜSEYİN BORAN

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.

PTT şubesi yoktur ancak acentesi vardır.

Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve DSL, ADSL bağlantısı vardır