Meclis Toplantısı

Deliilyas Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı ikinci oturumu yapıldı.

Birinci oturumda Faaliyet Raporunun oylanması ve Daimi Encümen Seçimi yapıldı. Nihat Gür ve Numan Tunçel 'in seçildiği toplantıda Deliilyas GES Projesini yapımı için İlbank'tan Kredi kullanılmasına karar verildi.

İkinci oturuma ise Mahalle Muhtarları davet edilerek, Deliilyas ve tüm mahallelerinin yeniden imara alınması görüşüldü. Deliilyas'ın imar durumu hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Hayati Akbulut, Deliilyas merkezi imarı 1970’li yıllarda yapılmış ve artık hiç bir ihtiyaca cevap vermiyor . Gaziosmanpaşa ve Yeşilyurt HacıBaşkanımızın zamanında yapılmış ancak yetersiz . Başören, Serinyayla ve Yassıpınar da hiç imar yoktur. “ dedi.“ Buralardaki kanalizasyon ve su hatları yamalı bohça gibi yazları sürekli patlak ve tıkanma tamiri yapıyoruz. Kışın hatların çoğu donuyor ve hiç bir şey yapamıyoruz. Vatandaşlarımız Allah'tan gelen don olayı diye bizden istekleri yok ama biz biliyoruz ki altyapı yok sayılacak kadar yetersiz. “ diyen Başkan Akbulut, “Önümüzde iki seçenek var ya çok çalışan bir belediye görüntüsü vermek için vatandaşların istediği yolları cuzi fiyatlarla yaparak vatandaşın taleplerini yerine getirmiş oluruz veya elimizi taşın altına koyarız.” şeklinde konuştu.

Başkan Akbulut, imar işinin 600 milyar lira civarında tutacağını belirterek bu yılbaşından önce imarın tamamlanabileceğini ifade etti.

“Yetiştirebilirsek 2018 veya 2019 yılında tüm mahallelerin altyapı inşaatının bitirmiş, yollarını genişletilmiş olacağız.” diyen Başkan Akbulut , “4 yıl içinde altyapı ve yollar tamamlanacak. Bu iş için 15 milyon liralık bir yatırım gerekiyor. 7 milyon lirasını SUKAP karşılayacak. 8 milyon lirayı ise taksitlerinin Güneş Enerjisi ve Baraj borulu sisteme geçmesiyle oralardan gelecek gelirlerden karşılayabileceğiz. Böylece belediyeye ye ek yük gelmeyecek. “ dedi

Başkan Akbulut ,vatandaşlarımızın biraz daha sabırlı olmalarının ve gurbetteki hemşerilerimizin nüfuslarını beldede tutmalarının işlerin sıkıntısız çözülmesi için çok önemli olduğunu,vurguladı.