Deliilyas Göleti Borulu Sulama İnşaatı Başladı

Deliilyas’ta çok uzun yıllardır yapımı beklenen Deliilyas Göleti Borulu Sulama inşaatı başladı.

Kısa bir süre önce inşaatın başladığı bilgisi veren ve çok başarılı bir şirket tarafından işin yapıldığını belirten Deliilyas Belediye Başkanı Hayati Akbulut, işin önümüzdeki sulama sezonuna hazır olacağını belirtti.

Türkiye’de DSİ’nin eski göletlerinden ilk Deliilyas Göleti’nin borulu sisteme çevrildiğini belirten Başkan Akbulut, “Kurucagöl Göleti de yatırım programına alındı. İki yıl içerisinde yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

Bölgemizin kaderi değişecek
İşin yapımı için sekiz yüz milyar ödemeyi taahhüt ettiklerini belirten Başkan Akbulut, “Bundan sonra Beldemiz ve Belediyemiz hızlı bir şekilde kalkınacak. Beldemizden göçler büyük ölçüde duracak, hatta göç almaya başlayacağımıza inanıyorum” dedi.

Katkısı olanlara teşekkür ve uyarı
“Bu işin yapımında bizlerden desteğini esirgemeyen Genel Müdürümüz Ali Rıza Diniz bey'e Sivas Bölge Müdürümüz İsmail Kaya'ya, Şube Müdürlerimize, mühendislerimiz ve tüm katkı sağlayanlara Deliilyas halkı adına bir kez daha teşekkür ederim.” diyen Başkan Akbulut, “Ancak başta Karahisar barajı olmak üzere tespit ettiğimiz borulu sulama sistemiyle sulama yapan çiftçilerin bilinçsiz sulama yapmaları işlerinin ciddiye almamaları sunucu arazilerin çoraklaştığını suların yetmediğini tespit ettik. Bizler binlerce yıldır işlenen toprakları gelecek nesillere de aynen bırakmalıyız. Deliilyas her konuda örnek bir belde olmalı. Fazla su ile topraklarımızı çoraklaştırmamalıyız. Ürünlerin zarar görmemesi ve suyun her zaman yeterli olması için sulama bacaları saatli olacak. Hatta kartlı sistem üzerinde çalışma yapıyoruz.” dedi.

Başkan Akbulut, son olarak “İşin halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyor, kasaba halkımıza da gösterdikleri ilgi ve sabırdan dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.